Niskiej klasy kotły, słabej jakości paliwa oraz stare ceglane kominy to jedne z głównych czynników, które przyczyniają się do przenikania do atmosfery szkodliwych związków chemicznych i powstawania smogu, czyli zanieczyszczenia powietrza powstałego w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. W trosce o środowisko i bezpieczeństwo swoich klientów firma Jawar przeprowadziła badania, które wykazały odpowiedni komin i montaż właściwej instalacji grzewczej w budynku może znacznie ograniczyć lub nawet zupełnie wyeliminować produkcję smogu.

 

Problem smogu i zanieczyszczenia atmosferycznego w ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie się nasilił i niestety stale narasta. Kwestia ochrony środowiska stała się sprawą, która dotyczy każdego, powstają aplikacje informujące o jakości powietrza, codziennie tworzone są raporty smogowe. Konieczność dbałości o czystość powietrza zaczęli również dostrzegać producenci systemów kominowych i instalacji grzewczych. W ofercie firmy Jawar znajduje się innowacyjny system Jawar Nord, który przyczynia się do minimalizacji negatywnych czynników powodujących powstawanie zanieczyszczeń powietrza w kominach.

 

Dobrze dopasowany system grzewczy

Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko dla środowiska, wszystkie elementy instalacji grzewczej, a zwłaszcza kocioł i komin, powinny działać prawidłowo i do siebie pasować. Na przykład jeśli mamy nowoczesny kocioł, ale podłączymy go do komina o zbyt małej średnicy, może dojść do wydobywania się spalin, które nie zmieszczą się w za wąskim kominie, kocioł zaś automatycznie wyłączy się i nie będzie mógł pracować. Z kolei w odwrotnym przypadku, jeśli podłączymy kocioł do komina o zbyt dużych wymiarach, po jakimś czasie zacznie wydostawać się z niego czarna, toksyczna, cuchnąca maź. Kiedy komin jest zbyt duży, a spaliny wychładzają się i nie mają dostatecznej prędkości, by kierować się w górę, wydostają się z komina i spływają po dachu na ziemię. Dzieje się tak, kiedy ich temperatura spada poniżej punktu rosy, czyli w kotłach na paliwa stałe do temperatury ok. 40°C, natomiast w kotłach gazowych ok. 60°C. Warto mieć również na uwadze, że przy niedostatecznej ilości powietrza paliwo do końca się nie spala, nie utlenia się w całości i w postaci dymu, popiołu lub sadzy przedostaje się do atmosfery, stając się składową smogu. Dlatego już na etapie planowania domu należy wybrać taki system grzewczy, który nie będzie zanieczyszczał środowiska, a każdy jego element, łącznie z nasadami i regulatorami ciągu, będzie do siebie pasował. Czyli po prostu system bezpieczny.

 

Badania w trosce o środowisko

W obliczu stale rosnącego zanieczyszczenia powietrza i coraz częściej powtarzających się alarmów smogowych firma Jawar oraz Cech Kominiarzy Polskich postanowili sprawdzić, jaki wpływ na środowisko ma eksploatacja kominów. Przeprowadzono więc eksperymentalne badania, w których określono stężenia zanieczyszczeń emitowane podczas spalania drewna w różnych systemach kominowych. Okazało się, że na wzrost emisji pyłów przekładają się nie tylko warunki atmosferyczne, czyli przede wszystkim wilgotność powietrza, lecz także  przekrój komina i jego rodzaj. Badaniami objęto cztery grupy zestawów kominowych – kominy o za małej średnicy, kominy o średnicy optymalnej, kominy przewymiarowane oraz system Jawar Nord, przystosowany do odprowadzania spalin z kotłów na paliwa stałe, złożony z tych samych elementów co pozostałe systemy, jednak w jego wypadku między izolacją a pustakiem znajduje się przestrzeń powietrzna, która doprowadzano powietrze do paleniska. Obserwacje komina Jawar Nord dostarczyły zaskakujących wniosków. Okazało się, że dzięki temu, iż doprowadzanie powietrza do kotła w systemie Jawar Nord odbywa się w sposób grawitacyjny poprzez kanał powietrzny systemu kominowego, emisja cząstek stałych jest niższa nawet o 50%, co w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia smogu. Badania pokazały, że duże znaczenie dla ochrony środowiska ma także zastosowanie odpowiednich akcesoriów kominowych, takich jak nasady czy regulatory ciągu, właściwie dostosowanych do kominów systemowych. Regulatory ciągu kominowego stabilizują i zmniejszają zbyt duże podciśnienie w przewodach kominowych, a także filtrują zanieczyszczenia i chronią. przed erozją. Ciekawe spostrzeżenia dotyczyły również pieców z tzw. czystym spalaniem. Okazało się, że wcale nie emitują one mniej spalin, jeżeli są częścią źle dobranego i niewłaściwie eksploatowanego systemu kominowego.

 

Jawar Nord – czarny koń wśród kominów

System Jawar Nord biorący udział w badaniach okazał się bezsprzecznie najbardziej przyjaznym środowisku systemem kominowym. Czym jeszcze charakteryzuje się to rozwiązanie? Jawar Nord jest czterowarstwowym systemem powietrzno-spalinowym przeznaczonym do odprowadzania spalin z kominków i kotłów na paliwa stałe, nie powodującym wychładzania mieszkania, jak to się dzieje, gdy powietrze doprowadzane jest powietrza z zewnątrz. Zapewnia nieprzerwany dopływ tlenu do komory spalania, dzięki czemu jest naprawdę bezpieczny i niezawodny. Urządzenie grzewcze nie pobiera bowiem powietrza z pomieszczenia, w którym jest umieszczone, tworząc integralny system grzewczy. Jawar Nord to odrębny układ powietrzno-spalinowy mogący pracować niezależnie od zastosowanych technologii, proces spalania ma tu miejsce jakby w odrębnym, niezwiązanym z budynkiem układzie. Elementem tworzącym jego rdzeń jest ceramiczna rura wytwarzana w technologii prasowania izostatycznego, charakteryzująca się niską nasiąkliwością oraz wytrzymała na wysokie temperatury i ich częste wahania. Kolejną warstwę komina stanowi izolacja z wełny mineralnej, następną kanał powietrzny, obudowę zaś stanowi pustak keramzytobetonowy. Dzięki swojej innowacyjności i bezpieczeństwu dla środowiska system Jawar Nord można obecnie uznać za lidera wśród systemów kominowych na rynku.

Bezpieczny komin dla przyszłych pokoleń

Obiecujące wyniki badań antysmogowych systemu kominowego Jawar Nord sprawiły, że jego producent, dostrzegając ogromny potencjał tego systemu w procesie redukcji spalin, przystąpił do kolejnej tury badań, by maksymalnie go udoskonalić. Podczas testów, które maja się zakończyć przed drugim kwartałem 2021 roku, firma Jawar postanowiła opracować drugą generację tego komina, jeszcze bardziej efektywnego i bezpiecznego. Badania wykazały, że Jawar Nord oprócz tego, że charakteryzuje się niską emisją spalin, to dodatkowo o 5% zwiększa odzysk ciepła. Obecnie trwają prace, by jego udoskonalona wersja zwiększała odzysk ciepła aż o 10%, a także podejmowane są działania, aby poprawić szczelność gazową obudowy komina, wytrzymałość pustaków i zmniejszyć ich nasiąkliwość. Udoskonaleniu poddane również zostaną wszelkie akcesoria produkowane przez firmę Jawar, jak regulatory ciągu czy nasady. Nadrzędnym celem firmy Jawar jest zapewnienie swoim klientom długotrwałego bezpieczeństwa swoich systemów, dlatego cały czas stara się ulepszać swoje produkty i stosować innowacyjne rozwiązania.