Jak zadbać o instalację grzewczą po sezonie grzewczym
Wiosna i lato to czas, kiedy dzięki naturalnemu ciepłu płynącemu z atmosfery nasze domy nie wymagają już ogrzewania. Jednak zakończenie sezonu grzewczego nie zawsze wiąże się z całkowitym zakończeniem eksploatacji instalacji grzewczej. Na przykład instalacja ciepłej wody użytkowej (CWU) powszechna w wielu domach będzie wymagała dalszej intensywnej pracy urządzeń grzewczych. Aby zarówno kocioł, jak i komin w okresie wiosenno-letnim nadal pracowały bezpiecznie i bezawaryjnie, po okresie grzewczym należy odpowiednio je przygotować.
Okres zimowy to czas bardzo intensywnej pracy systemów grzewczych i kominowych. Kiedy kominy przez dłuższy czas eksploatowane są non-stop bez przerwy, stan przewodu kominowego może bardzo się pogorszyć. Sytuacji nie poprawi także wpływ panującego klimatu. Intensywny przepływ produktów spalania w przewodzie kominowym oraz niskie temperatury sprawiają, że instalacja grzewcza po takim okresie wymaga właściwego przygotowania, czyszczenia komina i pieca, by wiosną i latem zapewnić ich bezpieczną, bezawaryjną pracę. Idea utrzymania bezpiecznego komina powinna nam przyświecać przez cały rok. Jesienią, jeszcze przed sezonem grzewczym, należy pamiętać o corocznym przeglądzie kotła i komina, zaś po zakończeniu ogrzewania domu należy przeprowadzić odpowiednie prace konserwatorskie i przygotowujące do pracy w trybie letnim. O ile w przypadku pieców gazowych jest to proste i często wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie zmiany w sterowaniu piecem, to w przypadków kotłów opalanych paliwami stałymi, z komorą zasypową lub z podajnikiem automatycznym paliwa jest to nieco bardziej skomplikowane. Jakie zatem czynności po zakończeniu sezonu grzewczego powinni przeprowadzić właściciele takich pieców?
Czyszczenie komina
Bezpieczny komin to przede wszystkim czysty komin. W okresie wytężonej pracy w kominie zbiera się wiele zanieczyszczeń, dlatego pierwszą czynnością, jaką bezwzględnie należy wykonać po zakończeniu sezonu grzewczego, jest czyszczenie komina. Wymagają tego również obowiązujące przepisy, które mówią o czterech okresowych czyszczeniach kominiarskich w okresie grzewczym. Jest to bardzo ważne, ponieważ intensywna eksploatacja kotła powoduje powstawanie sadzy, która jest ogromnym zagrożeniem, gdyż może doprowadzić do pożaru w kominie. W przypadku zapłonu nagromadzona sadza może palić się nawet wiele godzin, a temperatura spalania może przekraczać nawet 1200°C. Pożar sadzy jest bardzo niebezpieczny, przebiega bardzo gwałtownie, porównywany jest do wybuchu i może powodować nieodwracalne uszkodzenia komina. Dlatego regularne czyszczenie komina po zimie i usunięcie z niego wszelkich zanieczyszczeń powinno stać się naszą rutyną, by zachować bezpieczny komin na długi czas. Kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo domowników, należy być czujnym przez cały rok, nie tylko w sezonie grzewczym lub tuż po nim. Trzeba pamiętać, że do zanieczyszczeń komina może dochodzić również wiosną i latem, np. kiedy w chłodniejsze dniu uruchomimy kominek lub instalację grzewczą. Spalanie wysuszonego po sezonie grzewczym opału przebiega bardzo intensywnie, płomienie są bardzo długie, mogą być niebezpieczne, dlatego tzw. przepalanie latem także powinno odbywać się w sposób czujny i kontrolowany.
Czyszczenie pieca
Oprócz czyszczenia komina przed nadejściem lata warto również przeprowadzić dokładne czyszczenie pieca. Polega ono na mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń, zalegającej sadzy ze ścianek komory grzewczej i płomienic. Przegląd powinien dotyczyć również systemu podawania paliwa oraz ślimaka podającego paliwo – należy sprawdzić, czy nie jest oklejony zanieczyszczeniami oraz czy jest zachowana drożność kanałów, którymi podawane jest powietrze. Warto zadbać również o oczyszczenie z sadzy czopucha, czyli rury łączącej kocioł lub kominek z kanałem w kominie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wykonaliśmy wszystkie potrzebne prace, aby zapewnić naszej instalacji bezpieczne działanie, warto umówić się na przegląd kominiarski, podczas którego specjalista dokładnie oceni stan całej instalacji grzewczej oraz sprawdzi szczelność układu odprowadzania spalin.
Przegląd kominiarski
Prawidłowo działający system kominowy jest niezbędny, by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzić szkodliwe związki powstałe podczas spalania. Bezpieczny komin to taki, który ma właściwy ciąg, jest szczelny oraz odpowiednio czyszczony i serwisowany. Coroczny przegląd kominiarski całej instalacji jest więc niezbędny, aby zachować jej bezpieczeństwo i sprawność działania. Przegląd zawsze powinien być zlecany tylko wykwalifikowanemu mistrzowi kominiarskiemu z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, który sprawdzi wszystkie kanały, a w razie potrzeby oczyści też kanały wentylacyjne. Po sezonie grzewczym kontroli wymaga również drożność kanału doprowadzającego świeże powietrze do kotłowni. Zdarza się bowiem, że pojawiają się tam różne zanieczyszczenia, rośliny, a także zagnieżdżają się gryzonie, co może znacznie ograniczać dostęp powierza. Warto również sprawdzić stan paliwa, jego wilgotność, uzupełnić je w miarę potrzeby.
Przegląd kominiarski jest bardzo ważnym obowiązkiem każdego właściciela domu. Za jego brak grozi mandat do 500 zł nałożony przez powiatową inspekcję nadzoru, a w razie pożaru czy innego poważnego zdarzenia brak dokumentu potwierdzającego przegląd może również skutkować niewypłaceniem odszkodowania przez ubezpieczyciela. Nadrzędną motywacją do przeprowadzania regularnych przeglądów powinny zaś być kwestie bezpieczeństwa. Bezpieczny komin to bezpieczny dom i jego mieszkańcy.
Czujniki bezpieczeństwa
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu jest sprawą, która jest najważniejsza dla jego mieszkańców. Najczęściej staramy zapewnić sobie bezpieczeństwo, chroniąc się przed intruzami, montując systemy alarmowe, rolety przeciwwłamaniowe itp. Warto jednak zaopatrzyć się także w systemy, które ochronią nas przed „intruzami” grożącymi nam wewnątrz naszego domostwa. Aby zapewnić sobie poczucie maksymalnego bezpieczeństwa, wszyscy użytkownicy kotłów na paliwa stałe powinni zainstalować w kotłowni czujniki czadu, zaś właściciele kotłów gazowych – czujniki gazu, gdyż to właśnie czad i ulatniający się gaz są największymi niebezpieczeństwami zagrażającymi nam w naszych własnych domach, przez cały rok, nie tylko w sezonie grzewczym. Jeśli zaś już posiadamy takie urządzenia, należy dbać o ich sprawne działanie, kontrolować stan zużycia baterii, w razie potrzeby serwisować lub wymieniać.
Odpowiednie przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu wiosenno-letniego jest czymś, o czym powinien pamiętać każdy właściciel budynku. Sprawny piec, bezpieczny komin, odpowiednia wentylacja to elementy, dzięki którym nie tylko możemy dobrze czuć się we własnym domu, ale także to kwestie, które przyczyniają się do oszczędności paliwa oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Właściwa konserwacja instalacji to inwestycja w bezpieczeństwo nasze i środowiska.