System grzewczy jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Jego głównym zadaniem jest jak najbardziej wydajne utrzymanie poziomu ciepła, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa, komfortu i ekonomii użytkowania. Wiele tych czynników zależy od wyboru komina, dlatego bardzo istotną kwestią jest odpowiedni wybór systemu kominowego optymalnie dostosowanego do naszych potrzeb, do technologii, w jakiej zbudowany jest nasz dom, a także uwzględniającego polskie warunki klimatyczne. Warto zatem wziąć pod uwagę komin wyprodukowany w naszym kraju, na przykład komin Jawar, dostosowany do warunków tu panujących i z dobrze dostępną bazą serwisową.


Czynników, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze systemu kominowego, jest wiele i nie jest to wybór łatwy. Komin, który wybierzemy, musi być przede wszystkim produktem sprawdzonym i niezawodnym, jak np. kominy Jawar. W obliczu ryzyka zagrożeń takich jak pożar, ulatnianie tlenku węgla, plamy z kondensatu itp., podstawowym kryterium wyboru komina powinno bezpieczeństwo i odpowiednie dostosowanie wymogów technicznych.


Dostosowanie komina do urządzenia grzewczego

To, jaki komin najlepiej sprawdzi się w naszym domu, zależy od rodzaju ogrzewania budynku, na które się zdecydujemy. System kominowy musi bowiem być ściśle dopasowany do urządzenia grzewczego. Wszystkie urządzenia grzewcze różnią się między sobą konstrukcją, muszą więc różnić się systemem odprowadzania spalin. Czy wybierzemy piec lub kocioł stałopalny, czy kocioł z zamkniętą komorą spalania, gazowy czy olejowy, czy – to wszystko będzie miało wpływ na to, jaki system kominowy powinniśmy zastosować. Bardzo ważna jest również wysokość budynku, gdyż na jej podstawie trzeba oszacować wysokość komina oraz dobrać jego średnicę. Jeśli nie jest się fachowcem, takich szacunków nie należy dokonywać samodzielnie. W razie problemów z wyborem odpowiedniego systemu kominowego i pytań związanych z montażem, warto skonsultować się z przedstawicielem firmy, który pomoże dokonać najbezpieczniejszego wyboru. To dobry argument za tym, by rozważyć zakup komina sprawdzonej polskiej firmy, która oferuje szeroko dostępną pomoc ekspercką. Jednym z takich przedsiębiorstw jest m.in. firma Jawar, która specjalizuje się w produkcji kominów systemowych. Od ponad 20 lat w dwóch zakładach produkcyjnych firmy na terenie centralnej Polski produkowane są ceramiczne systemy kominowe oparte na ceramice izostatycznej i perlicie ekspandowanym, a także kominy wentylacyjne, kominy ze stali kwasoodpornej oraz wkłady kominowe. W szerokim asortymencie firmy znaleźć można systemy zarówno wyspecjalizowane, dostosowane do ściśle określonych rozwiązań grzewczych, jak i systemy bardziej uniwersalne, takie jak komin Jawar Uniwersal Plus przeznaczony do odprowadzania spalin z kotłów opalanych rożnymi rodzajami paliw. Jawar Uniwersal Plus  może współpracować zarówno z tradycyjnymi, jak i najnowszymi urządzeniami grzewczymi – sprawdzi w przypadku kotłów z podajnikiem oraz kominków, można go też postawić wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Planując system kominowy, nie można też zapomnieć o ważnej roli, jaką pełnią kominy wentylacyjne, usuwające z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze i wtłaczające świeże. Do budowy komina wentylacyjnego warto wykorzystać lekkie pustaki perlitowe, które są ekologiczne i odporne na wysokie temperatury.

 

Poziom szczelności systemu grzewczego

Kryterium szczelności systemu grzewczego przekłada się na bezpieczeństwo, dlatego jest jednym z najbardziej istotnych czynników branych pod uwagę podczas produkcji kominów Jawar oraz jest jednym z kluczowych kryteriów, jakie konsument powinien brać pod uwagę przy wyborze systemu kominowego w sowim domu. Komin musi być szczelny, by przez jego ściany nie mogły przedostawać się spaliny i przesiąkać do pomieszczeń, musi być też odporny na działanie agresywnego kondensatu, czyli połączenia skroplonej pary wodnej i związków chemicznych powstałych podczas spalania różnych paliw. Komin powinien być zatem przystosowany do podłączonego do niego urządzenia grzewczego. Kotły gazowe lub olejowe wymagają, aby komin posiadał wkład odporny na oddziaływanie korozyjne kondensatu. Ponieważ niska temperatura spalin powoduje zwiększone skraplanie pary wodnej, w takich przypadkach należy zastosować komin stalowy lub komin ceramiczny, kwasoodporny, przeznaczony do pracy na mokro. Ważne jest również, aby przewód odprowadzający spaliny z kotłów na paliwa stałe wyposażony był we wkład z rur ceramicznych lub stalowych, co zwiększy jego odporność na działanie wysokich temperatur oraz pożar sadzy. To ułatwi też czyszczenie kanału dymowego, a także zapobiegnie brudnym wykwitom na zewnętrznej stronie komina. W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań warto zapoznać się z ofertą rodzimych producentów. Zarówno stalowe, jak i ceramiczne kominy Jawar należą do jednych z najbezpieczniejszych i najczęściej stosowanych systemów kominowych w naszym kraju. Szczególnie dobrą sławą cieszy się komin Jawar Uniwersal Plus, w pełni polski system kominowy o najwyższych parametrach, którego wnętrze stanowi okrągła rura ceramiczna wyprodukowana w oparciu o najnowsze osiągnięcia techniki.

 

Atesty i certyfikaty bezpieczeństwa

Przy wyborze systemu kominowego dobrze również kierować się tym, czy produkt spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa potwierdzone certyfikatami, atestami i inną niezbędną dokumentacją, gwarantującymi, że został odpowiednio przebadany i sprawdzony w pracy w specyficznych warunkach. Zgodnie z ustawą wszystkie wyroby kominowe powinny być aktualnie znakowane europejskim znakiem CE, co daje pewność, że badania komina przeprowadziło akredytowane laboratorium, a ich wynik odpowiada parametrom podanym przez producenta. Ważne jest również, aby producent na bieżąco kontrolował jakość swoich produktów. Kominy Jawar są sprawdzane przez system kontroli produkcji, nadzorowany przez akredytowaną jednostkę certyfikacyjną, czyli audyt.

 

Wybór systemu kominowego jest bardzo trudny. Wymaga dokładnej analizy własnych potrzeb, warunków technicznych budynku, dogłębnej analizy rynku i oceny bezpieczeństwa wybranego rozwiązania. Na pewno przy wyborze komina pod uwagę trzeba brać też jakość, potwierdzoną certyfikatami, jak w przypadku kominów Jawar. Coraz częściej konsumenci kierują się jeszcze jednym kryterium wyboru krajem pochodzenia danego produktu. Na rynku producentów kominów – zarówno ceramicznych i stalowych, jak i kominów wentylacyjnych – rośnie znaczenie producentów polskich. Kominy wyprodukowane w Polsce uznawane są za produkty o wysokiej jakości, które w niczym nie ustępują zagranicznym, jak na przykład komin Jawar Uniwersal Plus. Wybierając polskie kominy, nie tylko wybieramy produkty najwyższej jakości, ale także przyczyniamy się do ciągłego rozwoju polskich firm i wzrostu ich inwestycji w nowe badania technologiczne.