Rekuperacja – nowe oblicze wentylacji

 

O tym, jak ważna jest wentylacja w każdym domu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Od sprawnie działającej wentylacji zależeć może zdrowie i życie mieszkańców. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii budowlanych przed systemami wentylacji stają coraz to nowe wyzwania. Coraz większa izolacyjność domów przekłada się co prawa na mniejsze zużycie energii, jednak sprawia również, że coraz mniejszą rację bytu mają tradycyjne systemy wentylacyjne. Alternatywą dla nich może być wentylacja mechaniczna, lecz jest ona droga oraz dość skomplikowana w montażu i użytkowaniu. Dlatego odpowiadając na zapotrzebowanie rynkowe dotyczące nowoczesnej i skutecznej wentylacji,  firma Jawar opracowała energooszczędny system wentylacyjny – Jawar ATMO.


Sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu i mieszkaniu. Odpowiada ona za usunięcie zużytego powietrza, dostarczenie świeżego oraz pozbycie się nadmiaru wilgoci.  Powietrze w domu ciągle jest zanieczyszczane, choćby poprzez dwutlenek węgla wydychany przez ludzi, opary kuchenne, opary z chemii gospodarczej itp. Wilgoci także nie sposób uniknąć – przecież wszyscy się pocimy, gotujemy wodę w czajniku czy bierzemy gorące kąpiele. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfortu życia i zadbać o swoje zdrowie, warto zainwestować w odpowiedni system wentylacyjny, który skutecznie rozwiąże problem wilgoci i będzie dostosowany do systemu grzewczego i kominowego.  Zgodnie z przepisami, powietrze powinno być nawiewane wszędzie tam, gdzie najwięcej czasu spędzają domownicy, czyli do salonu czy sypialni, zaś wywiewane z pomieszczeń, w których jest najwięcej wilgoci i gdzie powstają nieprzyjemne zapachy, czyli z kuchni, łazienek, spiżarni itp. Według tej zasady powietrze w domu powinno przechodzić pewien cykl – najpierw świeże powietrze powinno napływać do pomieszczeń mieszkalnych, potem przemieszczać się do pomieszczeń użytkowych jak kuchnia czy łazienka, a na koniec zostać usunięte przez wentylację.


Czym grozi wadliwa wentylacja

Każda usterka, wada czy nieodpowiednie dobranie systemu wentylacji może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Narażony może być sam budynek – bez dobrej wentylacji wzrasta ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do osłabienia konstrukcji domu, źle działająca wentylacja podnosi również ryzyko zaczadzeń. Wszystko to wiąże się z zagrożeniami dla ludzi – grzyby i pleśń powodują alergie, choroby płuc, osłabiają układ odpornościowy, z kolei brak odpowiedniej ilości tlenu w powietrzu powoduje pogorszenie się samopoczucia ludzi, zmęczenie, bóle głowy i problemy ze snem. Wietrzenie mieszkań jest wskazane, jednak nie jest to rozwiązanie, które rozwiązuje problem długofalowo. Dodatkowo w przypadku nadmiaru wymienianego powietrza, wskutek nadmiernego wietrzenia lub nieszczelności budynku, w domu występują duże straty ciepła mogące powodować nadmierne wychłodzenie mieszkania. Optymalnym rozwiązaniem jest więc dostarczenie takiej ilości powietrza, która nie będzie zbyt duża i jednocześnie zbyt mała. Jaki system wentylacyjny wybrać zatem dla naszego domu?


Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna to dwa najpowszechniejsze rodzaje wentylacji. Wentylację grawitacyjną nazywa się także wentylacją naturalną, gdyż działa na zasadzie konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Ten rodzaj wentylacji jest skuteczny tylko w wtedy, gdy wymieniana jest odpowiednia ilość powietrza. Budowa takiej wentylacji opiera się na zainstalowaniu w budynku pionowych kanałów wywiewnych, które usuwają zużyte powietrze z mieszkania na zasadzie grawitacji, a świeże powietrze dostarczane jest do pomieszczenia przez nieszczelności w oknach i drzwiach. Taki system sprawdzał się przez wiele lat, jednak wraz z rozwojem technologii budowlanej, wentylacja grawitacyjna zaczęła się nie spełniać swojej roli. Obecnie budowane domy są szczelne, mają lepszą termoizolację, szczelne są również współczesne okna i drzwi – to wszystko sprawia, że wskutek braku dopływu odpowiedniej ilości powietrza wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa. Rozwiązaniem tego problemu mogą być nawiewniki okienne, jednak często powoduje to duże straty ciepła w pomieszczeniu.

                 Drugim rodzajem wentylacji stosowanym w polskich domach jest wentylacja mechaniczna. Działa ona za pomocą centrali wentylacyjnej, która poprzez kanały nawiewne mechanicznie nawiewa świeże powietrze, a poprzez kanały wywiewne wyciąga powietrze zużyte. Centrale wentylacyjne posiadają wymienniki ciepła – umożliwia to odbieranie ciepła ze zużytego powietrza, a następnie podgrzanie tym ciepłem powietrza, które jest nawiewane z zewnątrz. Efektem jest zmniejszenie strat ciepła, które powstają przez wentylację. Dodatkowo centrale wentylacyjne filtrują napływające świeże powietrze, dzięki czemu do pomieszczeń nie przedostaje się smog i inne zanieczyszczenia. Ten rodzaj wentylacji zyskał sobie wielu entuzjastów, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Systemy wentylacji mechanicznej dostępne na rynku są zazwyczaj bardzo skomplikowane, drogie w montażu i utrzymaniu.

                 Nie każdy typ wentylacji nadaje się do każdego budynku. Wiele zależy od technologii budowy, a także możliwości finansowych użytkownika. Dlatego już na etapie planowania rozkładu domu warto przemyśleć, jak zaprojektować wentylację. Wentylacja musi być w każdym obecnie budowanym domu. Takie są wymogi prawa budowlanego. Tylko jak ją zaplanować, aby na pewno była sprawna? Z odpowiedzią na to pytanie wyszła naprzeciw właścicielom nowych domów firma Jawar. Specjaliści firmy produkującej systemy kominowe jak nikt inny zdają sobie sprawę, jak ważna prawidłowa wentylacja w domu. Dlatego, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w technice kominowej i wentylacyjnej, firma Jawar opracowała optymalne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo i komfort domowników – system rekuperacji Jawar ATMO. 

 

Rekuperacja Jawar ATMO – wentylacja 2w1

System Jawar ATMO to energooszczędny system wentylacyjny, który łączy w sobie najlepsze cechy wentylacji grawitacyjnej i wentylacji mechanicznej. Jest on najlepszą odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed systemami wentylacji nowoczesne technologie budowlane, spełniającą wszystkie aktualne potrzeby. Działanie systemu rekuperacji Jawar ATMO opiera się na doprowadzeniu świeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego za pomocą pionowych kanałów perlitobetonowych, które łączą się na strychu lub w piwnicy. Pionowe kanały to element budowy zaczerpnięty z wentylacji grawitacyjnej, z kolei duża wydajność i odzysk ciepła – z wentylacji mechanicznej. Jawar ATMO wyposażony jest w rekuperator wymieniający ciepło między powietrzem usuwanym a dostarczanym. Dodatkowo perlitowe pustaki wentylacyjne, charakteryzujące się doskonała izolacyjnością, przyczyniają się do zminimalizowania strat ciepła w układzie. Rozwiązanie to jest optymalne pod względem bezpieczeństwa i użyteczności, ale także pod względem finansowym. Jest ono o ponad połowę tańsze od klasycznej rekuperacji, a mimo to porównywalne z nią pod względem efektywności  i wydajności. Jawar ATMO cechuje się także cichą pracą, szybkim i nieskomplikowanym montażem. System ten gwarantuje wysoki komfort użytkowania i jest energooszczędny. Warto w niego zainwestować, by zapewnić sobie spokój i komfort na lata.