Zanieczyszczenie powietrza to duży problem naszego kraju. Badania przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pokazują, że powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Niestety ten stan się nie poprawia. Duży wpływ mają na to m.in. spalanie śmieci, zła jakość paliwa, przestarzałe kotły i kominy uwalniające do atmosfery wiele szkodliwych substancji. Dbałość o środowisko leży w interesie nas wszystkich, dlatego warto zacząć działać na rzecz jego ochrony. Naprawa komina może być dobrym początkiem.

 

Branża kominowa w trosce o środowisko

Troska o dobrą jakość powietrza leży na sercu przedstawicielom branży kominowej. Powstają różne programy naprawcze oferujące np. dofinansowanie wymiany bądź renowacji instalacji grzewczej. Jednym z takich przedsięwzięć jest program „Czyste Powietrze” – ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła. Jego założeniem jest ograniczenie emisji trujących spalin przez gospodarstwa domowe. Uczestnicy programu mogą w jego ramach skorzystać z dofinansowania na termomodernizację oraz wymianę starych, nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa dla środowiska. Takie piece znajdują się w ofercie firmy Jawar, która ma duży wkład w upowszechnianie idei poprawy jakości w Polsce. Systemy kominowe Jawar są obecnie jednymi z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych systemów kominowych w naszym kraju. Przeprowadzone przez Jawar badania antysmogowe pokazały, że tylko dobrze dobrany i eksploatowany system kominowy nie przyczynia się do zwiększenia emitowanych zanieczyszczeń. Także wymiana urządzenia grzewczego na urządzenie z tzw. czystym spalaniem nie ma sensu, a może być wręcz niebezpieczna, jeśli do nowego urządzenia nie zostanie dostosowany komin. Dlatego naprawa komina często okazuje się niezbędna. Biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych przez siebie badań firma Jawar opracowała innowacyjny system kominowy Jawar Nord z wkładem ceramicznym. Testy tego systemu wykazały doprowadzenie przewodem kominowym wstępnie podgrzanego powietrza kominem Nord zmniejsza emisję pyłów, co oznacza, że przyczynia się on do zmniejszenia smogu poprzez niską emisję pyłów. Dodatkowo system kominowy Jawar Nord zwiększa odzysk ciepła o 5%, a firma już pracuje nad opracowaniem drugiej generacji sytemu, który zagwarantuje co najmniej 10-procentowy odzysk ciepła.

Naprawa komina – kiedy i jak ją wykonać?

Komin jest konstrukcją budowlaną, która przez cały czas narażona jest na działanie specyficznych czynników – temperatury, wilgoci, substancji chemicznych. Wszystko to wpływa na jego kondycję i trwałość. Także błędy konstrukcyjne, stosowanie nieodpowiedniego paliwa oraz brak przeglądów kominiarskich sprawiają, że komin zaczyna działać wadliwie, zagrażając bezpieczeństwu użytkowników. Jeśli widzimy, że nasz komin nie działa jak należy, że pojawiają się czarne wykwity czy nieprzyjemne zapachy, koniecznie musimy skonsultować problem z kominiarzem i rozważyć naprawę komina, której zakres będzie zależał od rodzaju usterek.

Jeżeli sytuacja wygląda tak, że nasz stary komin jest w bardzo słabym stanie albo ma nieodpowiednią średnicę, najlepszym rozwiązaniem może okazać się budowa lub instalacja nowego komina. Warto tu rozważyć system kominowy Jawar, eksperci firmy pomogą dobrać odpowiedni system z wkładem stalowym lub wkładem ceramicznym – w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Budowa komina może wydawać się kosztowna, ale to często jedyne rozwiązanie dla prawidłowego i bezpiecznego użytkowania urządzenia grzewczego. Plusem jest to, że nowy komin podlega wieloletniej gwarancji oraz może być finansowany w ramach programów antysmogowych.

Jeżeli całkowita wymiana instalacji nie jest konieczna lub użytkownicy nie chcą się na nią decydować, wówczas dobrym rozwiązaniem jest montaż wkładu stalowego, dzięki któremu komin zostanie uszczelniony i zabezpieczony przed destrukcyjnym działaniem kondensatu. Wkłady stalowe wykonane są różnych rodzajów stali i dostępne są w różnych grubościach – dobieranych w zależności od tego, czy mamy piec gazowy, czy piec na paliwa stałe wymagający grubszych rur. Wkłady są dostępne w różnych średnicach, przekrojach, których dobór zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeżeli komin ma odpowiedni przekrój i chcemy podłączyć do niego kominek czy inne urządzenie emitujące spaliny suche, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnej masy uszczelniającej do kominów. Jest to sypka zapraw, która wymieszana z wodą zamienia się w gotową do użycia masę. Możemy nią uzupełniać ubytki wewnątrz ścian przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Najtrwalszą metodą naprawy komina jest renowacja komina ceglanego poprzez montaż wkładów ceramicznych. Rura ceramiczna produkowana jest w technologii prasowania izostatycznego, polegającej na wprowadzeniu do środka istniejącego komina odpowiednio ze sobą połączonych i wycentrowanych kształtek i wkładów ceramicznych. Głównymi zaletami wkładów ceramicznych są ich wyjątkowa trwałość i możliwość zastosowania z kotłami opalanymi różnymi rodzajami paliw. Kominy ceramiczne nie odkształcają się, nie korodują, są odporne na pożar sadzy i długo utrzymują ciepło.

Najważniejszą zasadą korzystania z wszelkich urządzeń grzewczych i systemów kominowych jest regularne monitorowanie ich stanu i reagowanie na wszelkie nieprawidłowości pojawiające się podczas ich pracy. Od tego zależy bezpieczeństwo mieszkańców budynku oraz bezpieczeństwo środowiska. W żadnym wypadku nie należy odkładać naprawy komina, jeśli jego stan tego wymaga. Najlepiej jednak już na etapie planowania domu dobrze przemyśleć i zaplanować optymalny system kominowy. Warto zapoznać się zwłaszcza z bogatą ofertą systemów kominowych Jawar gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania na długie lata.